Skip to content

Chcesz znaleść radio z interesującą Cię funkcją ? - Szukaj wg funkcji:

Modulacja: Bramka szumów: Filtry: Skrót mocy: Multistandard: Kanały EMG: Wskaźnik S/RF: Echo: Roger Beep:
Anteny CB
O zasięgu CB radia w głównej mierze decyduje antena oraz użyta moc nadajnika. O ile podnoszenie mocy nie jest zalecane - przepisy pozwalają na używanie mocy 4W AM, 4W FM i 12W SSB - a korzyści z tego płynące czesto staja się dla nas zbyt małe, gdyż aby uzyskać wzrost sygnału u odbiorcy musimy czterokrotnie podnieść moc (np. 4x4=1S, 16X4=2S), to warto zainwestować w dobrą instlację antenową.

Generalnie anteny możemy podzielic na trzy grupy:

  • samochodowe
  • stacjonarne
  • przenośne
W przypadku anten samochodowych następuje podział ze względu na sposób ich montażu:
  • magnetyczne tj. z podstawą magnetyczną
  • montażowe tj. instalowane na uchwycie lub bezpośredni na karoserii pojazdu
Możemy również dokonać podziału anten na ich długość falową np.:
  • 7/8 fali
  • 5/8 fali
  • 1/2 fali
  • 1/4 fali
Są to anteny "skracane elektrycznie" za pomocą cewki. Pełna długość fali dla pasma CB to 11 metrów.
Dla fanów dalekich łączności istnieje jeszcze inny podział anten:


- dookólne - posiada w płaszczyźnie poziomej dookólną charakterystykę promieniowania. Najprostsza ćwierćfalowa antena GP (Ground Plane) składa się z promiennika oraz z przeciwwag stanowiących sztuczną płaszczyznę ziemi.
- kierunkowe - energia promieniowania skupiona jest w jednym kierunku. Anteny kierunkowe to najczęściej anteny kilkuelementowe. Składają się one z elementu promieniującego (radiatora), elementu odbijającego (reflektora) i elementów skupiających (direktorów).Do podstawowych parametrów charakteryzujących antenę możemy zaliczyć: częstotliwość rezonansową, impedancję wejściową i rezystancję promieniowania (R), zysk energetyczny (G), współczynnik fali stojącej (WFS), tlumienie wsteczne (dla anten kierunkowych), szerokość pasma.

Częstotliwość rezonansowa: antena jest otwartym obwodem rezonansowym, w którym pojemność i indukcyjność zastąpiona jest przewodnikiem. Długość przewodnika jest równoważnikiem pojemnościowo-indukcyjnym obwodu w rezonansie i uzależniona jest od długości fali dla której ma być wykonany. Antena ma własną częstotliwość rezonansową, ale skutecznie pracuje w pewnym przedziale częstotliwości. Przedział ten zależy głównie od konstrukcji anteny.

Zysk energetyczny anteny: to wartością względną, zależną od punktu odniesienia. Jest to logarytmiczny stosunek natężenia pola zaindukowanego Eb lub mocy Pb w antenie badanej do anteny wzorcowej Ew, Pw.
Zysk energetyczny może być określany w stosunku do dwóch rodzajów anten wzorcowych, którymi mogą być antena izotropowa (hipotetyczna antena ćwierćfalowa promieniująca jednakowo we wszystkich kierunkach) - dBi, bądź dipol półfalowy - dBd. Różnica pomiędzy nimi wynosi 2,14 dB czyli G = 3,5 dBd = 5,64 dBi.

G [dB] = 20 log Eb/Ew = 10 log Pb/Pw

Do marketingowych informacji o zysku anteny w dB podawanych na opakowaniach anten CB należy podchodzić z dużą ostrożnością, ponieważ producenci nie podają w stosunku do czego zysk w dB jest określony.


Impedancja wejściowa i rezystancja promieniowania: przy dopasowywaniu anteny do lini zasilającej i nadajnika impedancja wejściowa anteny ma duże znaczenie. W paśmie CB stosuje się wejścia 50 Ohm. Należy zwrócić uwagę na to, aby antena, linia zasilająca i wyjście nadajnika miały tą samą impedancję. Jeżeli tak nie jest należy zastosować układy dopasowujące (baluny, skrzynki antenowe itd.).