Skip to content

Chcesz znaleść radio z interesującą Cię funkcją ? - Szukaj wg funkcji:

Modulacja: Bramka szumów: Filtry: Skrót mocy: Multistandard: Kanały EMG: Wskaźnik S/RF: Echo: Roger Beep:
Historia CB
CB radio to skrót od Citizen Band Radio,tłumacząc na język polski - pasmo obywatelskie.Lata 40. ubiegłego wieku datuje się na początki łączności obywatelskiej, taki był główny cel kongresu odbywającym się w Stanach Zjednoczonych ( 1947r.) W tym czasie zaczęto w Stanach Zjednoczonych eksperymentować w paśmie częstotliwości fal radiowych.

Twórcą pierwszego CB radio jest Al Gross. Wynalazł on w 1939 roku Walkie-Talkie, a w 1943 roku zmontował pierwsze CB radio.

Do Europy CB radio trafiło w połowie lat sześćdziesiątych. W Polsce stało się popularne na początku lat dziewięćdziesiątych poprzedniego wieku. Na początku użytkownicy CB radio mieli możliwość komunikowania się na 28 kanałach. Ostatni kanał służył jako kanał wywoławczy.
Z czasem rozszerzono ilość kanałów, do 40. Mimo tego przeznaczenie niegdyś ostatniego, 28 kanału, nie zmieniło się. Do lipca 2004 według polskiego prawa, by można było nadawać w paśmie CB trzeba było uzyskać pozwolenie w Państwowej Agencji Radiokomunikacji. Była to oczywiście formalność załatwiana przez większość sklepów sprzedających CB radia. Użytkownicy CB radio otrzymywali zezwolenie z numerem wywołania tzw. KLARA. Obecnie zgodnie z rozporządzeniem nadawanie w określonych częstotliwościach nie wymaga zezwolenia. Bez zezwolenia w Polsce można używać urządzeń nadawczo-odbiorczych pracujących na częstotliwościach od 26,960 MHz do 27,400 MHz z mocą 4W AM/FM i 12W SSB. Dziś rynek zalany jest przez radiotelefony oraz akcesoria do nich tj. zasilacze, mikrofony i anteny.