Skip to content

Chcesz znaleść radio z interesującą Cię funkcją ? - Szukaj wg funkcji:

Modulacja: Bramka szumów: Filtry: Skrót mocy: Multistandard: Kanały EMG: Wskaźnik S/RF: Echo: Roger Beep:
Akcesoria CB

Miernik SWR (WFS)
Jest przyżądem pomiarowym, pozwalającym prawidłowo zestroić system antenowy.Ukazuje on wspólczynnik fali stojacej w antenie, im jest on mniejszy, czyli jak najbliżej wartości 1, tym lepiej, antena pracuje wówczas maksymalnie skutecznie. Niepoprawnie zestrojona antena moze dopowadzic do poważnego uszkodzenia CB radia.


Mikrofony

Oryginalne mikrofony sprzedawane wraz z radiami CB nie należą do najlepszych. Dlatego też warto przemyśleć zakup mikrofonu ze wzmocnieniem. Spowoduje to, że będziemy lepiej słyszalni u naszych rozmówców. Nie nalezy jednak przesadzać ze zbyt dużym wzmonieniem, gdyż nasze słowa mogą stać się niezrozumiałe.


Kable i wtyki

W samochodach lub stacjach bazowych w których odległość anteny od radia jest niewielka stosujemy kabel o impedancji 50 Ohm: RG-58 lub H-155. W przypadku gdy antena jest znacznie oddalona od radia CB stosujemy grubszy kabel RG-213, który zapewni nam mniejsze straty przy przenoszeniu sygnału.
Wrtki powinny byc dopasowane do kabla, a końcówki kabla prawidłowo w nich osadzone.


Wzmacniacze mocy

Wzmacniacze mocy służą do wzmocnienia mocy sygnału wysyłanego. Często są one powodem zakłóceń innych urzadzeń elektronicznych. Ich stosowanie jest w Polsce nielegalne biorąc pod uwagę ich moc wyjściową. Korzyści z jego używania nie zawsze są takie jakich sie spodziewaliśmy. Aby uzyskać wzrost sygnału O 1S u odbiorcy musimy czterokrotnie podnieść moc. Tak więc jeśli nasz rozmówca odbiera nasz sygnał z siłą 1S, a my pracujemy z mocą 4W, to aby podnieść siłę sygnału do 3S musimy użyć mocy aż 64W!!!


Przedwzmacniacze antenowe

Przedwzmacniacze antenowe wzmacniają sygnał odbierany. Za jego pomoca możemy słyszeć odległe stacje o słabym sygnale. Pamiętajmy, że wzmacnia on sygnał odbierany czyli również wszelkie zakłocenia obecne na częstotliwości.


Uchwyty i podstawy

Rozróżniamy cztery rodzaje uchwytów antenowych:

  • bagażnikowy np. SF-40
  • lusterkowy np. KF-110
  • rynienkowy np. TS-07
  • magnesowy - podstawka magnetyczna


Zasilacze

Zasilacze stosujemy w przypadku chęci korzystania z przewoźnego CB radia w domu. Aby zapewnić zasilanie w domu musimy skorzystać z sieci 220V, a co za tym idzie przetworzyć napięcie na ok. 12-14V. Konieczna jest równiez jego stabilizacja.


Głośniki

Generalnie rozróżniamy:
  • głośniki typu PA tzw. papuga, które możemy stosować w CB radiach z funkcją megafonu
  • głosniki zewnętrzne na które możemy przenieść sygnał-głos odbierany